poniedziałek, 21 listopada 2011

Chmura dla początkujących.


Ktoś może zapytać: „a co to jest, ta chmura?”. Zacznijmy więc od początku. Usługi w chmurze są ściśle związane z Internetem (symbolizowanym przez chmurę) i polegają na outsourcingu infrastruktury i częściowo systemów informatycznych poza infrastrukturę przedsiębiorstwa i zapewnienie opieki nad nią przez firmę trzecią, która specjalizuje się właśnie w utrzymaniu i udostępnianiu infrastruktury przez Internet. 

Firma outsourcingowa (więcej o outsourcingu można przeczytać tutaj) często zobowiązana jest kontraktem to utrzymywania odpowiedniego poziomu dostępności i jakości usługi (tzw. Service Level Agreement, SLA). Przykładowo, w przypadku indywidualnych kontraktów na outsourcing systemów krytycznych dla przedsiębiorstw mówi się o dostępności rzędu nawet 99,9999%, co oznacza, że usługa może nie być dostępna maksymalnie 52 minuty w skali roku (niedostępność może wynikać z awarii, ale również przerw konserwacyjnych). 

Taka gwarancja oczywiście kosztuje, choć w modelu chmury klient płaci jedynie za to z czego skorzystał (np. faktyczny transfer danych, wykorzystane cykle procesora, ilość wykorzystanej pamięci, itp.), czyli trochę jak komórką bez abonamentu, ale opłacaną za minuty rozmów (ang. pay-as-you-go). Wiąże się to również z tym, że ilość zasobów (np. wirtualnych serwerów, procesorów, pamięci, itp.) dostępnych dla klienta jest zmienna (skalowalna) i zależy od jego faktycznych potrzeb w danym momencie (ang. on-demand). Oznacza to, że klient nie musi się martwić zakupem dodatkowych serwerów, gdy jego systemy znacznie się rozrosną. Zadba o to firma świadcząca usługi w chmurze.

Jakie usługi możemy kojarzyć z chmurą.

Rys. Stos usług dostępnych w chmurze (za Cloud Hosting List, 2011)


Powyższy rysunek przedstawia stos usług związanych z chmurą. Na samym dole mamy usługi związane z infrastrukturą (Infrastructure as a Service lub IaaS) skierowane do projektantów infrastruktury sieciowej w przedsiębiorstwach (Network Architects). Przykładami mogą być Amazon Elastic Cloud Computing (EC2) lub GoGrid

Powyżej sytuują się usługi związane z platformą aplikacyjną/programistyczną (Platform as a Service lub PaaS) skierowane do twórców konkretnych rozwiązań informatycznych, programistów (Application Developers), np. Amazon Web Services lub Google Apps Engine. Warstwa PaaS często korzysta z niższej warstwy infrastruktury (IaaS). 

Najwyższa warstwa, to warstwa usług dostępnych dla użytkowników końcowych (Software as a Service lub SaaS), które bazują na usługach niższych warstw tj. infrastruktury, platformy lub obydwu jednocześnie. Znane przykłady to GoogleDocs, Gmail, czy Dropbox.

Stos na rysunku uformowany został w odwrócony trójkąt, symbolizujący stopień widoczności każdej z warstw dla użytkownika końcowego. Usługi typu IaaS są w zasadzie niewidoczne dla użytkowników końcowych, w przeciwieństwie do usług SaaS, które najczęściej maja postać konkretnych portali.

+++

Artykuły pokrewne:  

Czy chmura to już standard? - o tym czy chmura na świecie i w Polsce jest już standardem dla biznesu i o tym czego jej w Polsce brakuje.

Jeśli nie jesteś tam pomysłowy jak Steve Jobs, lepiej napisz platformę. - więcej o platformach, modelu Platform as a Service i ich drodze na szeroki rynek.

Outsourcing: czy wszystko zawsze musimy robić sami? - więcej o pragmatycznym podejściu do outsourcingu.
+++

Cloud Hosting List (2011), „Was bedeutet SaaS?”, dostępne pod: http://cloudlist.de/was-bedeutet-saas/, opublikowane 12.03.2011, pobrane 17.11.2011.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz