czwartek, 19 stycznia 2012

Dlaczego chmura prywatna zyskuje na znaczeniu.

Patrząc na ofertę private-cloud firmy Microsoft można powiedzieć, że zawiera ona wszystkie atrybuty chmury: jest elastyczna w zakresie skalowalności, dostępna na żądanie ze zbioru współdzielonych zasobów, zawiera komponenty mierzące ich wydajność, zasoby są dostępne w modelu pay-as-you-go oraz zapewnia samoobsługowy dostęp do zarządzania zasobami. Jedynie (lub aż) co ją odróżnia od chmury publicznej, to skala współdzielenia zasobów i usług z klientami. Wielu uważa, że dopiero ten atrybut pozwala uzyskać pełny zysk z zastosowania i tak naprawdę oddziela chmury od chmurek. Dlaczego więc Microsoft (również dostawca Azure!) od paru miesięcy silnie promuje w Polsce chmurę prywatną?

Odpowiedzi może być kilka.

Po pierwsze, wielu klientów nie jest jeszcze gotowych na chmurę publiczną. Mają wątpliwości związane z ochroną danych, brakiem kontroli nad infrastrukturą lub związaniem się z jednym dostawcą (vendor lock-in). Private-cloud jest krokiem pośrednim, który umożliwia korzystanie z dobrodziejstw wirtualizacji (lepszej utylizacji infrastruktury), zwiększonej elastyczności oraz łatwiejszego dostępu do zasobów dla użytkowników końcowych (skorzystanie z kolejnego serwera nie wymaga już skomplikowanego procesu zakupowego sprzętu, a jedynie zgłoszenie zapotrzebowana do działu IT za pomocą np. self-service portal).

Po drugie. Proces przeniesienia istniejących aplikacji do chmury wcale nie jest trywialny. Większość starszych systemów nie była pisana z myślą o chmurze i nie wykorzysta w pełni jej możliwości, a z kolei zamiana tych systemów na inne wiąże się z dokonaniem m.in. migracji danych. Chmura prywatna (tu znowu jako krok przejściowy) daje większą kontrolę nad transformacją, gdyż docelowa platforma sprzętowa pozostaje jeszcze pod pełną kontrolą organizacji, ale daje jednocześnie nowe możliwości.
Wiele firm takich jak VMWare sugeruje modernizację aplikacji poprzez przeniesienie ich na platformy programistyczne, które umożliwiają pracę zarówno w środowisku chmury publicznej jak i prywatnej (np. vFabric). Może to być rozsądny pierwszy krok, niestety dostępny w zasadzie jedynie dla aplikacji pisanych na indywidualne zamówienie, czyli tam gdzie klient jest "właścicielem" oprogramowania i jest uprawniony do podjęcia takiej decyzji.
 
Po trzecie. W poprzednich tekstach pisałem, że dostawcy widzą chmurę zazwyczaj w perspektywie swojej dotychczasowej oferty. Pamiętajmy, że Windows stanowi znaczną część przychodów Microsoftu, a private-cloud w organizacjach pozostających w strefie wpływu firmy z Redmond, to przecież nowe instalacje. Co więcej, łatwiejszy (w dużej mierze samoobsługowy) dostęp biznesu do zasobów infrastrukturalnych z pewnością spowoduje wzrost ich konsumpcji, a co za tym idzie więcej sprzedanych licencji na serwery Windows.
 
Po czwarte. Mieszanka chmury prywatnej i publicznej pozwala częściowo rozwiązać (ominąć) problemy związane z bezpieczeństwem. Systemy krytyczne dla przedsiębiorstw mogą pozostać po kontrolą private-cloud natomiast reszta może być przeniesiona w zakres chmury publicznej. Jest to również dobre rozwiązanie dla starych systemów, których przeniesienie w zakres chmury publicznej może być zbyt ryzykowne np. gdyż są one zbyt silnie związane z warstwą systemu operacyjnego co znacznie utrudnia ich przenaszalność.


Powyższe punkty można krótko podsumować stwierdzeniem, że chmura prywatna jest po prostu odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów (Gohring, 2010), którzy nie są jeszcze gotowi do "radykalnego" przejścia w obszar chmury publicznej, ale chcieliby korzystać z nowych możliwości jakie daje ten model. Zainteresowanie klientów powoduje dostosowywanie oferty dostawców, a private-cloud staje się rozwiązaniem popularniejszym (przejściowo?) od chmury publicznej (Gohring, 2010). Według Foley (2010) również gracze uznawani za całkowicie „wirtualnych” jak Amazon wprowadzili do swojej oferty chmury prywatne (np. Virtual Private Cloud).

+++ 

Podobne i polecane posty: 
 
+++

Foley, Mary-Jo (2010), „Who is pushing the private cloud: Users or vendors?”, Portal ZDNet, dostępne pod: http://www.zdnet.com/blog/microsoft/who-is-pushing-the-private-cloud-users-or-vendors/6682, pobrane: 17.01.2012

Gohring, Nancy (2010), "Survey: IT wants public and private cloud services", Portal InfoWorld, dostępne pod: http://www.infoworld.com/d/cloud-computing/survey-it-wants-public-and-private-cloud-services-380?source=rss_cloud_computing, pobrane 17.01.2012, opublikowane: 25.06.2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz